Muzičar logo klavijatura



Muzika je umetnost muzika je nauka

Muzika je univerzalni jezik koji nas povezuje, bez obzira na poreklo, jezik ili kulturu. Ona ima moć da izrazi emocije, priča priče i prenese dublje značenje. Evo nekoliko ključnih tačaka o muzici:

  • Poreklo i razvoj: Muzika je prisutna u svim kulturama i epohama. Njeni koreni sežu unazad hiljadama godina, od primitivnih ritmova do savremenih žanrova.
  • Elementi muzike:
    • Melodija: Niz tonova koji čine temu pesme.
    • Harmonija: Kombinacija tonova koja stvara akorde i harmonske progresije.
    • Ritam: Odnos između nota i pauza koji daje pesmi puls.
    • Dinamika: Promene u jačini zvuka tokom izvođenja.
    • Boja zvuka: Karakteristike instrumenata ili vokala.
  • Žanrovi: Muzika se deli na različite žanrove, kao što su klasična muzika, rok, pop, džez, hip-hop, elektronska muzika i mnogi drugi. Svaki žanr ima svoje karakteristike i publiku.
  • Izvođači: Muzičari, pevači, bendovi i orkestri izvode muziku. Njihova strast, veština i kreativnost doprinose bogatstvu muzičkog sveta.
  • Emocije: Muzika ima moć da nas usreći, razveseli, potresne ili inspiriše. Pesme koje nam znače nešto posebno postaju deo naše lične priče.

Ukratko, muzika je više od zvuka – ona je izraz naše ljudskosti, način da se povežemo sa svetom i sa samima sobom.

Muzika je umetnost ljudske delatnosti koja ima cilj da prenese emocije ili ideje. Uobičajena je rasprava u istoriji umetnosti da li je neko delo ili neka vrsta delanja umetnost ili ne. Umetnicka forma je specifična forma umetničkog izraza. Nekoliko primera umetničkih formi: Slikarstvo, Muzika, Film, Pozorište, Poezija…

Muzikologija kao umetnost

Muzikologija obrađuje sa naučne tačke gledišta nastanak i razvoj muzike, njene stvaraoce, njihova dela i izvođače. Prvi čovek je primitivno muzicirao, udarajući i pevušeći oponašao je zvukove u prirodi. Svaki narod na zemlji razvija svoju narodnu ili tradicionalnu muziku. Početkom 20 veka razvija se moderna muzika sa brojnim žanrovima dzez, bluz, rok, pop, rep, tehno…

Podela muzike

Podela muzike po vrsti izvođaca se deli na: vokalna muzika, instrumentalna muzika, vokalno-instrumentalna muzika. Po njenoj vrednosti: Klasična muzika, Narodna muzika ili Tradicionalna muzika i Zabavna muzika.

Klasična muzika

Podrazumeva zapadnoevropsku klasičnu muziku. Procvat u zapadnoj evropi donele su dve stvari: uvođenje orgulja u crkvenu službu, i pojava trubadura i truvera. Trubaduri i Truveri su bili putujući muzikanti koji su se prvo pojavili u severnoj Francuskoj područje današnje Belgije. Trubaduri su putovali Evropom i zabavljali svet.

Narodna muzika

To je izvorna muzika, specifična za neki kraj. Narodna muzika je vezana uz određenu regiju ili kulturu. Vezano za tradicionalnu ili narodnu muziku je često u pratnji igranje u vidu kola, plesa…itd.

Zabavna muzika

Je komponovana prvenstveno da zabavi slušaoce. U užem smislu se podrazumevaju razni oblici muzičkih žanrova koji se razlikuju od narodne muzike. Zabavna muzika je počela s razvojem štampe i masovne kulture u 19. veku koji su prvo preko notnih zapisa, potom preko gramofona, radija i televizije omogućili da se ta muzika komercijalizuje.